Colorado Educational Directory

WASHINGTON COUNTY

County Supt. Myrtle Crawford 120 Teachers

 

   County High School - C.E. Steward, Prin.; Alvin Sansburn, Mrs. Alvin Sansburn, C.E. Orwig, Elizabeth Fisher, Akron

District ---

1.  Ruth Harris, Prin.; Mrs. Edith Harshman, Elizabeth Brandon, Elva M. May, Nellie Maize, Florence Allen, Louisa Weage, Akron

2.   Nettie Pike, Yuma; Juanita Norris, Yuma, Box 603; Helen Albright, Yuma; Dorothy Norris, Yuma

3.  Mrs. Hattie Kimball, Prin.; Mildred Priddy, Genevieve Jordan, Gladys Pick, Mrs. Allen, Otis

4.  Martha Shane, Akron

5.  Pearl Emick, Akron, care J.E. Foree

6.  Agnes Baker, Akron

7.  Dorothy Griffin, Akron

8. Inez Purdy, Ethel M. Erisman, Otis

9.  Anna Dustin, Akron, R. A. ;  Amelia Oater, Pinneo; Marie Leonard, Akron, care P.M. Skiles (I'm thining the R. A. means mail Route A.)

11.  Irma Bennett, Akron, care Ed. Nolte

12.  Gladys Roberts, Akron, care G.W. McCoy; Mrs. Anna Gates, Akron

13.  Estelle De Boer, Spence; Joy Hamlin, Spence, care Mr. Anderson; Leafy E. Mathis, Simpson, care Mr. Masters; Hazel Byron, Spence

14.  Vera Steele, Otis

15.  Ella Shedd, Otis

16.  Gertrude Farrell, Platner

17.  Lillie Shane, Frances Caley, Agnes Petersen, Margurite Pattee, Otis, R.B..

18.  Mrs. Mary J. Baker, Atwood; Anna Shackley, Merinao; Mary E. Devine, Hillrose; Daisy Dyer, Hillrose; Grace Allison, Messer

19.  Loretta Carl, Yuma, R.A.

20.  Esther G. Alley, Meekton

21.  Mrs. Allie Winterbourne, Platner

22.  Kathleen Dolan, Lindon

23.  Petronelia Tooney, Burdett

24.  Annie Shane, Arickaree

25.  Clara Gramse, Edna Gramse, Akron

26.  Cora Horn, Elizabeth Rose, Grace Little, Akron, R.A.

27.  Lois Hagan, Woodrow; Helen M.l Smith, Eskdale

28.  Elsie Lange, Otis, care Elmer Barnes; Julia Keenan, Yuma, R.A.

29.  Margaret O'Connell, Akron; Loretta Dodds, Akron, care C. Garrett;  Clara Dever, Akron, care Ray Culbertson

30.  Mrs. A.J. Gross, Otis

31.  Mary E. Baroni, Abbott; Gertrude F. Dunning, Gary, care Mrs. Wm. Alexander

32.  Nellie Higinbotham, Akron

33.  Mae De Hart, Glen

34.  Sadie Kearns, Cope

35.  Nellie Neiman, Thurman, care W.A. Plumb

36.  Jessie Hardy, Arickaree

37.  Mrs. Ruth Gates, Glen

38.  Grace H. Hanks, Harrisburg

39.  Lorena Brown, Ruth E. Snyder, Mrs. Anna Towns, Eva Gates, Lindon

41.  Annetta Curse, Akron

42.  Lottie Hooper, Akron;  Mary Carpenter, Akron, care Harry Johnson; Meadowlark Viering, Akron, care Leah Mahaney

43.  Annie Bee Salmon, Grace Robbins, Akron, R.A.

44.  Opal McKinney, Anton; Mary Young, Anton

45.  Hazel Pohlman, Elba; Ella Springston, Akron

47.  Bertha Chaplin, Otis; Elsie A. Powell, Dillingham

48.  Edna Cass, Meekton; Mrs. Fred Mowry, Arickaree

49.  Ruth Leech, Burdett

50.  Grace McBride, Akron

53.  Mrs. Harry P. Griswold, Lindon

54.  Mary Rush, Seibert

55.  Mrs. John Redelfs, Dillingham; Eva M. Getchell, Yuma, care P.L. Stambaugh

57.  Ona Reilly, Anna Top, Cope

58.  Irene Tucker, Akron

59.  Josephine Krisman, Woodrow

60.  Eva Sellenhausen, Otis

61.  Gladys Scanlan, BUrdett

62.  Levinia K. Irwin, Waitley; Pearl Anders, Akron

63.  Louise Davidson, Cope, Box 9

64.  Ruth Huff, Akron, R.A.

65.  Virginia Dustin, Elba, care Mr. Parks

66.  Bertha M. Wamberg, Cope

68.  Opal Payne, Arickaree

69.  Clara Holloway, Elba, care P.T. Barnhouse

70.  Elizabeth Quinlan, Maide Wallace, Simpson

 

 

     

 

This page was last updated Monday, 19-Nov-2012 05:43:02 MST September 16, 2012